Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 77 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започнал својата кариера во {{Fb team (N) Watford}}, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на [[Реј Луингтон]]. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во [[Премиер лига на Англија 2006-2007|Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во {{Fb team (N) Aston Villa}} за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во стартната постава на екипата од [[Вила Парк]], и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок.
 
Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на ''Гордиот Албион'' и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на [[Европско првенство во фудбал 2012|Европското првенство 2012]]. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот [[Гарет Саутгејт]] меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за [[Светско првенство во фудбал 2018|Светското првенство 2018]] во [[Русија]]., на кое Англија го освоила четвртото место.
 
== Титули ==