Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
поврзница туршија
(изменета категоризација)
(поврзница туршија)
|synonyms = ''Capsicum abyssinicum''<br />''Capsicum angulosum''<ref name=NHM>"Утврдено со молекуларни филогенетски анализи. Погл. [http://www.nhm.ac.uk/research-curation/research/projects/solanaceaesource/solanum/phylogeny.jsp Филигенетика на родот зрнец (''Solanum'')] {{en}}</ref>
|}}
'''Пипер''' ({{науч|Capsicum annuum}}, разг. „'''пиперки'''“) — [[повеќегодишно растение|повеќегодишно зеленчуково растение]] од фамилијата [[зрнци]] (''Solanaceae''), слично на [[компир]]от. Може да има благ и лут вкус и се употребува за [[исхрана]] на луѓе и животни, во свеж, готвен и преработен (во зачини, [[ајвар]], конзевиран во [[туршија]]) облик. Потекнува од јужните делови на [[Северна Америка]], [[Централна Америка]] и северните делови на [[Јужна Америка]], од каде што е распространета ширум светот, а особено застапена и во [[Македонија]]. Во [[Земјоделство во Македонија|Македонија]] во 2010 година се произведени 168.150 тони пиперки<ref name="Новковска">{{наведена мрежна страница|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/Regioni2012.pdf|title=Регионите во Република Македонија, 2012|last=Новковска|first=Благица|year=2012|work=регионален годишник|publisher=Државен завод за статистика|page=114|language=македонски|accessdate=18 декември 2015|location=Скопје}}</ref>.
 
==Одлики==