Разлика помеѓу преработките на „Бурка (наметка)“

Одземен 31 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
'''Бурка''' (јазик [[руски|бурка, јазик]]: персиски|барак''бурка'') е бушав крзнен капут без ракави, со влакна свртени спрема надвор и наведнати така да водата не може да се задржува (го носат сите кавкаски народи). Овој збор во македонскиот и српскиот јазик повеќе ја изгубил употребата, освен во некои делови на Војводина каде се користи како име за овчарски капут.
 
Исто така овој збор може понекогаш да се слушне како буквален превод од англискиот збор (Burqa) кој најчесто се употребува како име за женска облека во исламските земји ([[Бурка (Авганистан)|Бурка (ислам)]]).