Разлика помеѓу преработките на „Река“

Одземени 9 бајти ,  пред 2 години
с
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Реката на старецот“ (''Ol' Man River'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џеф Бек]] (''Jeff Beck'') од 1968 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=jerHveW-N9Q YouTube, Jeff Beck - You Shook Me, Ol' Man River, Greensleeves - YouTube (пристапено на 23.4.2018)]</ref>
* „Зелена река“ (''Green River'') - песна од истоимениот албум на американската рок-група „[[Криденс Клирвотер Ривајвал]]“ (''Creedence Clearwater Revival'')“ од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Creedence-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272 DISCOGS, Creedence Clearwater Revival ‎– Green River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „Покрај реката“ (''Down By The River'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Нил Јанг]] (''Neil Young'') од 1969 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=y1gxkRve4Q0 YouTube, Neil Young & Crazy Horse - Down By The River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>