Разлика помеѓу преработките на „Гагауски јазик“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3694525 на Sashko1999)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаускиот јазик''' e јазик на [[Гагаузи]]те, од [[турскитуркиски јазици|турскататуркиската група на јазици]], сличен на [[турски јазик|турскиот јазик]]. Го зборуваат околу 150 000 луѓе во [[Молдавија]], [[Бугарија]], [[Русија]].
 
До [[1954]] година користел [[грчка азбука]], а потоа [[Кирилица|кирилска]]:
3.453

уредувања