Разлика помеѓу преработките на „Вилијан Борхес да Силва“

нема опис на уредувањето
 
Вилијан дебитирал на 18 септември против [[ФК Базел | Базел]] во Лигата на шампионите во поразот на домашен терен со 1-2.
 
==Репрезентативна кариера==
[[File:20141118 1910 AUTBRA 5166.jpg|thumb|right|200px|Вилијан во дресот на [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]] против [[Фудбалска репрезентација на Австрија|Австрија]] во 2014]]
Вилијан најпрво је претставувал својата земја во селекцијата [[Фудбалска репрезентација на Бразил под 20 година|под 20 години]], за која дебитирал на [[Јужноамериканско младинско првенство во фудбал 2007|Јужноамериканското младинско првенство 2007]] против Чиле на 7 јануари 2007 кој завршил со победа на неговата репрезентација.<ref>{{cite web|title=Willian – UEFA|url=http://www.uefa.com/teamsandplayers/players/player=1905688/profile/index.html|accessdate=21 September 2012}}</ref> Во 2007 година, тој исто така бил избран во составот на Бразил за [[Светско првенство во фудбал за играчи под 20 години 2007|Светското првенство за играчи под 20 години]], каде бразилците биле елиминирани во четвртфиналето од [[Фудбалска репрезентација на Шпанија под 20 години|Шпанија]].
 
На 10 ноември 2011, Вилијан го направил своето сениорско деби за [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]] во пријателски натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Габон|Габон]].<ref>{{cite web|url=http://www.goal.com/en-gb/match/70149/gabon-vs-brazil/lineup-stats?ICID=OP|title= Gabon 0 Brazil 2|date=10 November 2011|work=Goal.com|accessdate=16 August 2013 }}</ref> На 16 ноември 2013, тој го постигнал својот прв репрезентативен погодок во победата со 5–0 над [[Фудбалска репрезентација на Хондурас|Хондурас]] во [[Мајами]], [[Флорида]].<ref>{{cite news|url=http://au.eurosport.com/football/international-friendlies/2013/brazil-v-honduras-live_sto4009547/story.shtml|title=A second half onslaught gave Brazil a fine 5–0 friendly victory over Honduras|date=17 November 2013|work=Eurosport}}</ref>
 
На 7 мај 2014, Вилијан бил избран помеѓу 23-цата играчи во составот на Бразил за [[Светско првенство во фудбал 2014|Светското првенство 2014]].<ref>[https://www.bbc.com/sport/0/football/27312691 World Cup 2014: Kaka and Robinho omitted from Brazil squad]; [[BBC Sport]], 7 May 2014</ref> Вилијан влегол во игра на паузата помеѓу двете продолженија во натпреварот од осминафиналето против [[Фудбалска репрезентација на Чиле|Чиле]] во [[Бело Хоризонте]] на местото на неговиот соиграч од [[ФК Челси|Челси]] [[Оскар (фудбалер, роден 1991)|Оскар]], и бил еден од изведувачите на пенали но неговиот удар од белата точка не завршил во мрежата, иако сепак Бразил продолжил понатаму.<ref>{{cite news|last1=Ornstein|first1=David|title=Brazil 1–1 Chile|url=https://www.bbc.co.uk/sport/0/football/27952759|accessdate=28 June 2014|publisher=[[BBC Sport]]|date=28 June 2014}}</ref>
 
Вилијан учествувал и на [[Копа Америка 2015]]. Тој бил асистент за голот кој го постигнал [[Роберто Фирмино]] благодарение на кои Бразил ја победиле [[Фудбалска репрезентација на Венецуела|Венецуела]] со 2–1 во [[Сантјаго]], резултат кој ги одвел во четвртфиналето како победници во својата група.<ref>{{cite news|title=Brazil 2–1 Venezuela: Thiago Silva and Firmino seal top spot|url=http://www.goal.com/en-ng/match/brazil-vs-venezuela/1947921/report?ICID=MP_MS_5|accessdate=21 June 2015|work=Goal.com|date=21 June 2015}}</ref>
 
==Титули==