Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Додадени 86 бајти ,  пред 13 години
с
средување
с (средување)
с (средување)
</math>
 
кајшто '''J''' е [[густина на струја]]та (струја по единична површина), '''σ''' е [[електрична спроводливост|електричната спроводливост]], а '''E''' е [[електрично поле|електричното поле]] (во волти по метар).
 
== Референци ==
4.318

уредувања