Бучин: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 4 години
Според статистиката на бугарскиот етнограф [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] ([[Македонија. Етнографија и статистика|Македонија, Етнографија и статистика]]) од 1900 година, селото Бучин имало 470 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0" />
 
Според секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) од 1905 година, во Бучин имало 432 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.148-149.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, Бучин има 738 жители, со 227 домаќинства, и вкупно 282 живеалишта. Од овие 738 жители 396 се мажи, а 342 жени. Селото е целосно населено со [[Македонци]]. Мајчин јазик за сите 738 е [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Од сите жители, 737 се изјасниле дека имаат православна вера, а еден се изјаснил под останато.<ref name="попис">{{наведена мрежна страница|url=http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf|title=Попис на Македонија|date=2002|publisher=Завод за статистика на Македонија|accessdate=28 јули 2016}}</ref>
|432<ref name=":1" />
|895
|1 .002
|1 .083
|1 .184
|1 .243
|914
|685