Разлика помеѓу преработките на „Црна Гора“

Додадени 37 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Religious map of Montenegro by municipality mk.svg|thumb|right|300px|Карта на главните религии според пописот од 2011.]]
 
{{Main|Религија во Црна Гора}}
{{bar box
|titlebar=#ddd |float=right
|title = Верници во Црна Гора
{{Main|Религијаtitle=Верници во Црна Гора}}
|titlebar=#ddd |float=right
|barwidth=200px
|bars =
{{bar percent|Православни|red|75}}
{{bar percent|МуслиманиПравославни|greenred|1972.07}}
{{bar percent|Муслимани|green|19.11}}
{{bar percent|Католици|yellow|3.44}}
{{bar percent|Други|orange|5.39}}
}}
 
 
 
Повеќето од жителите на Црна Гора се [[Православие|православни]], припадници на [[Црногорска православна црква|Црногорската православна црква]] и на [[СПЦ]]. Според уставот на Црна Гора, религијата е одвоена од државата и Црна Гора ја гарантира слободата за верска припадност. Покрај православната религија, втора по големина е [[ислам]]ската религија. Од вкупното население според пописот од 2011,<ref name="попис2011"/> 75.77% се Христијани, а 19.11 се Муслимани, односно :
85

уредувања