Разлика помеѓу преработките на „Копар“

Додадени 949 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Speciesbox
|name = Копра
|image = Illustration Anethum graveolens0.jpg
|image_caption=1885 <ref>Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany</ref>
|display_parents = 3
|parent_authority = [[Carl Linnaeus|L.]]
|taxon = Anethum graveolens
|authority = [[Carl Linnaeus|L.]]
|synonyms_ref=<ref>[http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2638934 The Plant List, ''Anethum graveolens'' L. ]</ref>
| synonyms ={{collapsible list|bullets = true
|title=<small>Synonymy</small>
|''Anethum arvense'' <small>Salisb.</small>
|''Angelica graveolens'' <small>(L.) Steud.</small>
|''Ferula graveolens'' <small>(L.) Spreng.</small>
|''Pastinaca anethum'' <small>Spreng.</small>
|''Peucedanum anethum'' <small>Jess.</small>
|''Peucedanum graveolens'' <small>(L.) Hiern</small>
|''Peucedanum sowa'' <small>(Roxb. ex Fleming) Kurz</small>
|''Selinum anethum'' <small>Roth</small>
|''Selinum graveolens'' <small>(L.) Vest</small>
}}}}
'''Копра''' (''Anethum graveolens'') — [[едногодишно растение]] со краткотраен живот, кое се користи како зачин и како дел од некои лекови. Уште Старите Римјани сметале дека копрата има мистериозна, чудесна моќ. Старите Грци ја гореле за да добијат ароматично масло од копра. Гладијаторите често добивале вкусна храна со копра за да бидат силни и издржливи. Во древниот [[Вавилон]] копрата служела како лек. Голема популарност копрата добилс во текот на [[16 век]] во [[Фиренца]] и [[Болоња]] за време на [[Катарина Медичи]]. Копрата била користена и како составен дел во подготовката на љубовен напиток, а исто така и во спречувањето на [[црна магија]].
 
== Класификација ==
 
Свежата копра има силна арома и слатка, зачинета арома. Ги подобрува салатите, млечните и мајонезните сосови и сирењата. Се користи при подготовка на кисели краставички, стерилизирани краставици, [[таратор]]. Таа е погодна за зачинување на [[риба]], јадења од зеленчук (тиквички, свеж компир, боранија, зелка), на лиснати супи. За [[Швеѓани]]те, копрата е национален зачин.