Разлика помеѓу преработките на „Струмичка група“

Додадени 100 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
Од 3 до 10 август 1909 г. во Солун се одржувал Првиот конгрес на [[Народна федеративна партија|Народната федеративна партија]], на кој делегати од [[Струмица]] биле [[Христо Чернопеев]] и [[Костадин Самарџиев]]. На конгресот било одлучено Чернопеев да влезе во Советот на партијата како делегат од [[Струмичко]]. Поделбата во партијата се покажува на Вториот конгрес на НФП кога истата повторно се разделува на три групи. Струмичката група се оддалечува од [[Османизам|османистичките]] позиции на Сандански и левичарските идеи на Влахов. Во јануари 1910 г. оваа група конечно се одделува од НФП и ја формира [[Бугарска народна македонско-одринска револуционерна организација|Бугарската народна македонско-одринска револуционерна организација]].
===Обид за возобновување на ВМРО===
{{главна|Обиди за возобновување и реосновање на ВМОРО}}
[[Податотека:Chetnici s Georgi Zankov.JPG|мини|десно|250п|Чернопеев со членови на БНМОРО, 1910 година.]]
{{quote|''ВМРО беше измамена во своите надежи од Младотурците, сега ги обновува кадрите и почнува повторно со борбата против тиранијата. Сите борци се на своето место. Секое двоумење и неверство ќе се казнува со смрт. Зад нас стои Бугарија со нејзината моќна армија.''|'''Михаил Думбалаков'''|'''Преку пламенот на животот и револуцијата'''<ref>Думбалаковъ, Михаилъ. Преку пламъцитѣ на живота и революцията, том II, Софија, 1937, стр 66.</ref>}}