Разлика помеѓу преработките на „Клод Шенон“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
Шенон
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Клод Шанон на Клод Шенон: транскрипција)
(Шенон)
[[Податотека:Claude Elwood Shannon (1916-2001).jpg|мини|десно|Клод ШанонШенон]]
'''Клод Елвуд Шенон''' ({{lang-en|Claude Elwood Shannon}}; [[30 април]] [[1916]] - [[24 февруари]] [[2001]]) — американски научник и инженер. Меѓу поголемите откритија на овој научник спаѓаат и теоријата на инфомацијата и дизајнот на дигиталните сметачи и кола. ШанонШенон е познат како втемелувач на [[теорија на информациите|теоријата на информациите]] со својот научен труд објавен во 1948 година. Исто така се смета како втемелувач на теоријата на дигиталниот сметач и теоријата на дизајнот на дигиталните кола. Како дваесет и едногодишен студент на МИТ напишал теза каде што докажува дека со примената на буловата алгебра на дигиталните електрични кола, можно е да се реши било кој логички или бројчен проблем.
 
== Биографија ==
 
== Поврзано ==
* [[ШанонШенон (единица)]]
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:ШанонШенон, Клод}}
[[Категорија:Американски инженери]]
[[Категорија:Американски информатичари]]