Разлика помеѓу преработките на „Масерати“

Додадени 25 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
{{викификација}}
'''Масерати''' (({{IPA-it|mazeˈraːti}})италијански Maserati) е италијански производител на луксузни и спортски автомобили, основан на 1 декември 1914 година во Болоња, додека централата сега се наоѓа во Модена. Во својата историја, оваа фабрика за автомобили имала повеќе сопственици, меѓу кои се Sitroen, De Tomaso, Ferrari-Maserati, во 2005 година Масерати се одвоила од Ферари и се споила со компанијата Алфа Ромео под раководство на Фиат.
 
==Историјат на компанијата==
13.190

уредувања