Разлика помеѓу преработките на „Ферара“

Додадени 143 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:Ferrara Castello Estense 28mar06 01.jpg|thumb|250px|right|Замокот Естенсе]]
 
'''Ферара''' е град во северна [[Италија]], сместен во регионот [[Емилија-Ромања]], југозападно од [[Венеција]], каде што во раниот 13 век фамилијата [[Есте]] утврдило силна доминација и градот бил претворен во еден од катчињата на [[Ренесанса|ренесансата]]. Има население од околу 130 000 луѓе.
 
 
 
[[Категорија:Градови во Италија]]
[[Категорија:Градови во Емилија-Ромања]]
 
[[ar:فيرارا]]
959

уредувања