Разлика помеѓу преработките на „Нос“

Додадени 333 бајти ,  пред 3 години
(дополнување)
==Носот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[Нос (Гогољ)|Нос]]“ - расказ на рускиот писател Николај Гогољ.<ref>N. V. Gogolj, ''Petrogradske pripovetke''. Beograd: Rad, 1964, стр. 43-69.</ref>
* „[[Жената со скршен нос (филм)|Жената со скршен нос]]“ - југословенски [[филм]], во [[режија]] на [[Срѓан Карановиќ]].<ref>''Антена'', број 840, 1.8.2014, стр. 24.</ref> <ref>''Антена'', број 862, 2.1.2015, стр. 22.</ref>
 
== Наводи ==