Купа (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Купа''' (словен. Kolpa) е река во Хрватска[[Хрватскa]] и [[Словенија]]. Изворот на реката се наоѓа во [[Хрватска]], а делот од својот тек ја прави границата на [[Хрватска]] и [[Словенија]].
 
== Текот на реката ==
313

уредувања