Разлика помеѓу преработките на „Сименс (единица)“

Додадени 544 бајти ,  пред 3 години
изменета категоризација, ситна поправка
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q169893 (translate me))
(изменета категоризација, ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Сименс''' (симбол: S) е [[SI]] изведена [[мерна единица]] за [[електрична спроводливост]]. Именувана е по [[Германија|германскиот]] истражувач [[Вернер фон Сименс|Ернст Вернер фон Сименс]].
 
За направаспроводни сои полуспроводни елементи, [[електричен отпор|електричниот отпор]] ''R'', и електричната спроводливост ''G'' есе дефиниранадефинирани како:
 
<math>G = \frac1R = \frac{I}V, </math>
* ''G'' е електричната спроводливост,
* ''R'' е [[Електричен отпор|електричниот отпор]],
* ''I'' е моменталниотмоменталната [[електрицитетструја]] низ направата,
* ''V'' е падот на [[напон]]от (разлика во електричниот потенцијал) низ направата.
 
СименсотЕдиницата сименс за спроводливоста ''G'' е дефиниран одсо:
 
1 S = 1 A/V = 1 A<sup>2</sup>/W = 1 kg<sup>−1</sup>·m<sup>−2</sup>·s<sup>3</sup>·A<sup>2</sup>
=1&nbsp;Ω<sup>-1</sup>.
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/ Brochure "The International System of Units"] issued by the [[BIPM]]
*[http://www.sizes.com/units/siemens.htm Different units named after Siemens]
 
{{SI-единици}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Мерни единици]]
[[Категорија:Електротехника]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]
[[Категорија:Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]