Француска Горна Волта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Горна Волта прогласила независност на [[5 август]] [[1960]] година. За прв претседател бил избран [[Морис Јамеого]]. Уставот од [[1960]] година предвидувал избори со универзално право на глас на претседател и национално собрание за период од пет години. Набргу по доаѓањето на власт, Јамеого ги забранил сите политички партии, освен сопствената.
 
 
== Наводи ==
{{наводи|3}}
 
[[Категорија:Француска Горна Волта| ]]
[[Категорија:Поранешни држави во Африка]]
[[Категорија:Француска Западна Африка| ]]
[[Категорија:Историја на Буркина Фасо]]
[[Категорија:Поранешни колонии во Африка]]
[[Категорија:Поранешни колонии на Франција]]
[[Категорија:Француска колонизација на Африка]]