Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Додадени 367 бајти ,  пред 3 години
* „На гробот на [[Дениција]]“ - песна на македонскиот поет [[Петре М. Андреевски]].<ref>Петре М. Андреевски, 'Дениција''. Скопје: Три, 2005, стр. 53-54.</ref>
* „Гробот на слатката душа“ (''Гроб слатке душе'') - расказ на српскиот писател [[Петар Кочиќ]].<ref>Петар Кочић, ''Јаблан и друге приповетке''. Београд: Просвета, 1971, стр. 16-22.</ref>
* „Убавите девојки прават гробови“ (''Pretty girls make graves'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Смитс]]“ (''The Smiths'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=P3muLnU-Oko YouTube, THE SMITHS · The Smiths · FULL ALBUM HQ AUDIO (пристапено на 6.6.2017)]</ref>
 
== Наводи ==