Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 5 години
Одбиени последните 2 промени (од 212.110.68.43) и ја поврати преработката 3563227 на ГП
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од 212.110.68.43) и ја поврати преработката 3563227 на ГП)
[[Податотека:НаумAmerigo Стојановскиvespucci 20171976 nyc aufgetakelt.jpg|thumb|333px|[[Италија|Италијанскиот]] брод ''Америго Веспучи'' во пристаништето [[Њујорк]], 1976]]
'''БродБродовите''', без разлика дали танкертанкери или едноставенедноставни вдлабнати кануа, одсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.
 
== Историја ==
<br />- 1872 година - Мари Целеста
<br />- 1912 година - [[Титаник]]
<br />- 1915 година - [[Луситања]]
<br />- 1963 година - Дона Паз
<br />- 1972 година - Квин Елизабет