Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 130 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Evangelical Church (Monospitovo).jpg|thumb|десно|[[Евангелска црква (Моноспитово)|Евангелска црква]]]]
[[Податотека:Kindergarten (Monospitovo).jpg|thumb|десно|Детска градинка]]
[[Податотека:Statue of Goce Delčev - Monospitovo.jpg|thumb|150п|десно|Статуа на Гоце Делчев ]]
 
Моноспитово се наоѓа во југоисточниот дел на [[Република Македонија]], во средишниот дел на [[Струмичка Котлина]]. Од најблискиот град [[Струмица]] е оддалечен 11 километри, и се наоѓа во непосредна близина на патот Струмица-Ново Село, од неговата десна страна.