Разлика помеѓу преработките на „Моноспитово“

Додадени 1.313 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
 
 
Денеска не е познато кога точно било основано селото. Според некои легенди и и преданија, сегашното Моноспитово порано имало друга местоположба односно се наоѓало во подножјето на планината [[Беласица]]. Барајќи подобри услови за живеење и заштита од постојаните напади, неговите жители се преселиле во месноста ''Комитска Корија''. Но и таму претходниците на моноспитовци не се задржале долго време. Тие и натаму барале подобро место за живеење. Едно време се населиле во месноста ''Скубиврат'', кај село Банско. Но тука некаква болест им ги уништувала децата. Така тие се населиле во месноста Селиште, која се наоѓа на еден километар јужно од сегашната местоположба. На тоа место тие изградиле неколку нови куќи, налик на сточарски колиби, подигнати на песокливо земјиште, на речен нанос. Денеска постојат остатоци од оваа мала примитивна населба, позната како „Блатски гробја“, што значи дека Блатото допирал до Селиште. Но поради многу мравјалници, и тоа место го напуштиле, и конечно се населиле на денешното место<ref>КОЛЕТКТИВНАТА МЕМОРИЈА ЗАЧУВАНА ВО ТИПИЧНИТЕ ОБИЧАИ И ТРАДИЦИИ НА ОПШТИНА БОСИЛОВО</ref>.
Во превод името на селото означува ''една куќа'' исто како соседното Еднокуќево.
 
Се раскажува дека името на селото потекнува од грчките зборови „''моно спити''“, Во превод името на селото означува „''една куќа''“. Според преданието, едно високо воено лице на грчката војска, посматрајќи ја Струмичката Котлина од еден висок врв на планината Беласица, во полето кај Блатото, забалежал една куќа и рекол на својот придружник „''Моно Спити''!“. Веројатно во значење на „осамена куќа“, подоцна биле изградени и други куќи и така на почетокот била основана мала селска населба, која по „осамената куќа“ е наречена Моноспитово, исто како соседното [[Еднокуќево]].
== Економија ==
 
===Отоманско Царство===
== Демографија ==
 
Во текот на [[19 век]], селото било чисто македонско. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], селото се состоело од 120 семејства и 437 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 188-189.</ref>Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 1300 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 160.]</ref>.
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.803 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 1 799
|-
| [[Турци]]
| 1
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 2
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 1
|-
|}
 
== Општествени институции ==
 
* * [[ОУ „Борис Трајковски“ - Моноспитово|Основно училиште Борис Трајковски]]
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
* [[Црква „Св. Константин и Елена“ - Моноспитово |Црква Св. Константин и Елена]]
* [[Евангелско-методистичка црква (Моноспитово)|Евангелско-методистичка црква]]
* [[Моноспитовско Блато]]
* [[Моноспитовски лозја (Банско)|Моноспитовски лозја]], некропола од доцноантичкото време<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>.
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
[[Податотека:BorisTrajkovski1.jpg|thumb|right|150px|Вториот претседател на Македонија, [[Борис Трајковски]]]]
;Родени
* [[Атанас Ансаров]], македонски револуционер.
* [[Атанас Џолев]], македонски револуционер.
* [[Христо Џолев]], македонски револуционер.
* [[Киро Донев]] (р. 1942 - ), македонски писател и преведувач.
* [[Кољо Мишев]] (р. 1960 - ), македонски сликар.
* [[Васил Дрвошанов]] (р. [[13 јули]] [[1951]]), македонски поет и научен работник.
* [[Борис Трајковски]] (1956-2004) - претседател на Македониja.
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{Населени места во Општина Босилово}}
 
[[Категорија:Моноспитово| ]]