Разлика помеѓу преработките на „Сони Колбрели“

Додадени 145 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1990|5|17}}
| birth_place = [[Дезенцано дел Гарда]], [[Италија]]{{ИТА}}
| height = 1,76 м
| weight = 71 кг
| currentteam = {{ct|CSFBMT}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Спринтер
| amateuryears = 2009–2011<br>2010<br><br>2011
| amateurteams = Залф Дезире Фиор<br>→{{ct|CSF|2010}} ''(стажант)''<br>→{{ct|CSF|2011}} ''(стажант)''
| proyears = 2012–2012–2016<br>2017-
| proteams = {{ct|CSF|2012}}<br>{{ct|BMT|2017}}
| majorwins = '''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Гран Премио Бруно Бегели]] (2015)
:[[Гран Премио ди Лугано]] (2016)
:[[Тре Вали Варезине]] (2016)
| updated = 1113 октомвримарт 20162017
}}
 
'''Сони Колбрели''' ({{lang-it|Sonny Colbrelli}}; р. {{роден|17|мај|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за професионалната[[Светска континенталнатурнеја екипа {{ctUCI|CSF}}.<ref>{{citeUCI news|url=http://www.bardianicsf.com/news-pronto-il-bardiani-csf-pro-team-per-il-20145280ab8567a64-en.php|title=Бардијани-ЦСФWorld еTour]] спременекипата за 2014|work={{ct|COG|2013BMT}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=11 ноември 2013|accessdate=10 јануари 2014}}</ref>
 
== Кариера ==
 
Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на {{ct|CSF|2012}} како нов член,<ref>{{cite news |url=http://colnago-csf.com/?p=774|title=Stagione da incorniciare con 18 successi|language=италијански|trans_title=Season to remember with 18 successes|work={{ct|CSF|2011}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=21 октомври 2011|accessdate=19 мај 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bardianicsf.com/news-pronto-il-bardiani-csf-pro-team-per-il-20145280ab8567a64-en.php|title=Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014|work={{ct|COG|2013}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=11 ноември 2013|accessdate=10 јануари 2014}}</ref> од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант.
 
Колбрели го имал својот прв настап на некоја [[ГрандГолема Туртрка (велосипедизам)|голема трка]] на [[Џиро д’Италија 2012]], каде бил помошник на спринтерот, [[Сака Модоло]]; Колбрели завршил во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 13|етапата 13]], каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/giro-ditalia/stage-13/results|title=Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 мај 2012|accessdate=19 мај 2012|first=Питер|last=Косинс}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 1. [[Копа Сабатини]]
: 1. [[Копа Уго Агостони]]
: 1. [[Тре Вали Варезине]]
: 1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
: 2. Краен пласман [[Тур ди Лимузен]]
: 2. Краен пласман [[Џиро ди Тоскана]]
: 2. [[Трофео Лаигвелја]]
: 2. Класик Волта Лимбург
: 3. [[Амстел Голд Рејс 2016|Амстел Голд Рејс]]
: 4. [[Гран Премио Бруно Бегели]]
: 6. [[Брабантсе Пејл]]
: 9. [[Милано-Сан Ремо 2016|Милано-Сан Ремо]]
;2017
: 1. Етапа 2 [[Париз-Ница 2017|Париз-Ница]]
{{Palmares end}}
 
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Бардијани-ЦСФ}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Колбрели, Сони}}