Разлика помеѓу преработките на „Џерси Сити (Њу Џерси)“

нема опис на уредувањето
[[Image:Jersey City Skyline - Jan 2006.jpg|thumb|220px|Џерси Сити]]
 
'''Џерси Сити''' ({{lang-en|Jersey City}}) е град вo [[САД|американската]] [[Сојузни држави во САД|држава]] [[Њу Џерси]]. Овој град според статистиките во [[2002007]] година, има 242 389 жители, што го прави најголем град во Њу Џерси после [[Њујорк]], и 77-ти град по број на жители во [[САД]].
 
[[Категорија:Градови во САД]]