Разлика помеѓу преработките на „Инсекти“

Додадени 303 бајти ,  пред 3 години
(→‎Наводи: дополнување)
* „за карактерот на инсектите“ - кус расказ на македонскиот писател [[Хигсов Бозон (писател)|Хигсов Бозон]] од 2011 година.<ref>Хигсов Бозон, ''Педерски Катахрезис'', Темплум, Скопје, 2011.</ref>
* „Комарци“ - кус расказ на македонскиот писател [[Климент Булоски]] (под псевдонимот [[Дозгулпмус]]) од [[2008]] година.<ref>Дозгулпмус, ''Тритонус'', Темплум, Скопје, 2008.</ref>
* „Долгонога мува“ (''Long-Legged Fly'') - песна на англискиот поет [[В. Б. Јејтс]].<ref>„W. B. Yeats“, во: Kenneth Allot, ed., ''The Penguin Book of Contemporary Verse 1918 – 60''. Harmonsworth, Middlesex, UK: Penguin Books, 1962, стр. 47.</ref>
* „Пеперутка“ (''Butterfly'') - песна на германската [[Рок музика|рок]]-група „Кен“ (''Can'') од [[1968]] година.<ref>[http://www.metrolyrics.com/butterfly-lyrics-can.html Metrolyrics, Butterfly Lyrics (пристапено на 12.11.2016)]</ref>
* „Пеперутки“ (''Butterflies'') - песна на британската [[Рок музика|рок]]-група „Калт“ (''Cult'') од [[1984]] година.<ref>[http://www.azlyrics.com/lyrics/cult/butterflies.html Azlyrics, The Cult Lyrics (пристапено на 12.11.2016)]</ref>