Разлика помеѓу преработките на „Анче Џамбазова“

Додадени 387 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
| починал-причина =
| националност = [[Македонка]]
| познат = по улогата во: <br>[[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]<br> [[Мирно лето (филм)|Мирно лето ]]<br>[[Тврдокорни (телевизиска серија)|Тврдокорни ]]
| занимање = глумец
| сопружник = [[Александар Џамбазов]]
| родители =
| роднини =
| деца = Тања <br> [[Игор Џамбазов]]
}}
'''Анче Џамбазова''' (родена во {{роден на|||1948}} – починала на {{починал на|30|септември|1997}} во [[Скопје]]) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во [[Мирно лето (филм)|Мирно лето]] и [[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]. Анче Џамбазова е ќерка на глумецот [[Петре Прличко]], сопруга на компизиторот [[Александар Џамбазов]] и мајка на шоуменот [[Игор Џамбазов]].