Разлика помеѓу преработките на „Ориент“

Додадени 50 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Ориентот''' значи исто што и "Истокот". Тоа е традиционална ознака за нешто кое прип...)
 
{{викификација}}
{{внимание}}
'''Ориентот''' значи исто што и "Истокот". Тоа е традиционална ознака за нешто кое припаѓа на Источниот свет, или на Блискиот или Далечниот Исток, во однос на Европа. Овој израз претставува метонимија, и е поврзан со Азискиот континент.