Медицина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 782 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.203.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
 
Медицината базирана врз факти истовремено претставува движење за основање на најефективниот алгоритам на пракасата (начин да се направи нешто), преку воведување на систематски прегледи и анализи. Движењето со помош на глобалната информатичка наука овозможува сите факти да бидат да бидат собрани и анализирани во согласност со стандардите на протоколарите. Во 2001 година од вкупно 160 систематски прегледи 21.3 % одговориле дека нема доволно факти, 20 % одговориле дека нема влијание, а 22.5 % одговориле дека има позитивно влијание.
 
Медицина е наука и пракса за одржување на здравјето и за проучување, превенција, дијагноза и третман на болести и повреди на луѓе. Традиционално е сметана и за уметност и за наука: терминот потекнува од латинските зборови ars medicina со значење уметноста на лечењето.[1][2] Во пошироката смисла на зборот медицина, покрај хуманата медицина, се вклучува и ветеринарната медицина како наука и пракса за одржување на здравјето на животни
 
== Клиничка пракса ==