Вителсбаховци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.420 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Тиверополник ја премести страницата Вителсбаховци на Династија Вителсбах)
Нема опис на уредувањето
{{Royal house
| surname = House of Wittelsbach
| coat of arms = [[File:Coat of arms of the Kingdom of Bavaria.svg|160px]]
| country = {{flagicon image|Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg}} [[Holy Roman Empire|Germany]]<br/>{{flagicon image|Flag of the Kalmar Union.svg}} [[Kalmar Union]]<br/>{{flagicon image|Flag of Bavaria (striped).svg}} [[Kingdom of Bavaria|Bavaria]]<br/>{{flagicon image|Kingdom of Greece Flag (1833-1862).svg}} [[Kingdom of Greece|Greece]]
| parent house =
| titles = [[Duke of Bavaria]]<br/>[[Elector of Bavaria]]<br/>[[King of Bavaria]]<br/>[[Elector Palatine|Elector of the Palatinate]]<br/>[[Elector of Cologne]]<br/>[[Holy Roman Emperor]]<br/>[[King of the Romans]]<br/>[[King of Denmark]]<br/>[[King of Sweden]]<br/>[[King of Norway]]<br/>[[King of Greece]]
| founder = [[Otto I, Count of Scheyern|Otto I]]
| final ruler = [[Ludwig III of Bavaria|Ludwig III]]
| current head = [[Franz, Duke of Bavaria]]
| founding year = 11th century
| deposition = 7 November 1918
| cadet branches = [[House of Palatinate-Simmern|Palatinate-Simmern]],<br/>[[Palatinate-Sulzbach]],<br/>[[House of Palatinate-Neumarkt|Palatinate-Neumarkt]],<br/>[[House of Palatinate-Zweibrücken|Palatinate-Zweibrücken]],<br/>[[House of Palatinate-Birkenfeld|Palatinate-Birkenfeld]]
| ethnicity = [[German people|German]]
}}
'''Вителсбаховци''' или '''династија Вителсбах''' ({{lang-de|Haus Wittelsbach}} — една од најстарите германски аристократски семејства и династии. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Баварија, Бранденбург (1351-1364), Холандија (1353-1417), Данска (1440-1448), Чешка (1619-1620), Шведска (1654-1741), Грција (1832-1862). Два нејзини потомци станале цар на Светото Римско Царство (1314-1347, 1742-1745).