Разлика помеѓу преработките на „Карло VII (Свето Римско Царство)“

нема опис на уредувањето
== Рани години ==
 
Карло VII Албрехт бил син на [[Максимилијан II Емануел]] (1662-1726) и неговата втора сопруга принцезата [[Тереза ​​Кунегунда Собиеска]] од [[Полска]] (1676-1730), ќерка на полскиот крал [[Јан III Собески]]. Во [[1715]] година неговото семејство се вратило од [[Брисел]] назад во [[Минхен]]<ref name="История на Мюнхен 71-75">{{cite book |title= История на Мюнхен |last=Блед |first=Жан-Пол |authorlink=Жан-Пол Блед |year=2013 |publisher=Рива |location=София |isbn=9789543204236 |pages=71-75}}</ref>.
 
Во [[1717]] и [[1718]] година тој учествувал со баварска војска во војна против [[Османлии]]те.
* [[Марија Ана Баварска (1734-1776) | Марија Ана Јозеф]]
* [[Марија Јозеф Баварска]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commonscat-inline}}
 
{{s-start}}
{{S-hou|[[Вителсбаховци]]|6 август|1697|20 јануари|1745}}
{{S-reg|}}
{{s-bef|before=[[Максимилијан II Емануел]]}}
{{s-ttl|title=[[Изборно Кнежество Баварија|Изборен кнез на Баварија]]|years=26 февуари 1726 – 20 јануари 1745}}
{{s-aft|after=[[Максимилијан III Јосиф]]}}
{{S-bef|before=[[Марија Терезија]]}}
{{S-ttl|title=[[Крал на Бохемија]]|years=19 декември 1741 – 12 мај 1743}}
{{S-aft|after=[[Марија Терезија]]}}
{{S-bef|before=[[Карло VI (Свето Римско Царство)|Карло VI ]]}}
{{S-ttl|title=[[Цар на Светото Римско Царство]]<br/>[[Крал на Германија]]|years=24 јануари 1742 – 20 јануари 1745}}
{{S-aft|after=[[Франц I (Свето Римско Царство)|Франц I]]}}
{{s-end}}