Разлика помеѓу преработките на „Леополд IV (војвода од Австрија)“

нема опис на уредувањето
== Рани години==
 
Леополд IV бил син на војводата [[Леополд III (војвода од Австрија)|Леополд III]] и [[Виридис Висконти]]. Во [[1386]] година неговиот татко бил убиен во битката кај Семпах. Нивниот чичко [[Албрехт III (војвода од Австрија)|Албрехт III]] ги управувал териториите на нивниот татко бидејќи Леополд, заедно со неговите браќа [[ВилхлемВилхелм (војвода од Австрија)|ВилхлемВилхелм]], [[Ернест (војвода од Австрија)|Ернест]] и [[Фридрих IV (војвода од Австрија)|Фридрих]] биле малолетни.
 
== Управување ==
 
По конфликтот и по склучувањето на договор во Холенбург со неговиот братучед [[Албрехт IV (војвода од Австрија)|Албрехт IV]], Леополд од [[1396]] година станал војвода на Горна Австрија (Тирол и Предна Австрија). По смртта на неговиот брат Вилхелм тој од [[1406]] до [[1411]] година бил регент во [[Виена]] на неговиот малолетен внук [[Албрехт V (војвода од Австрија)|Албрехт V]] во [[Виена]], идниот римско-германски крал.
== Семејство ==
 
Леополд во 1393 година се оженил за Катарина Бургундска, ќерка на војводата Филип Храбриот од Бургундија и неговата сопруга грофицата Маргарета. Тие немале деца.
 
Негов наследник во Тирол станал брат му [[Фридрих IV (војвода од Австрија)|Фридрих]]. Неговата вдовица во [[1414]] година се оженила за Максимилијан Смасман фон Раполтштајн.