Разлика помеѓу преработките на „Леополд IV (војвода од Австрија)“

нема опис на уредувањето
(НС)
 
'''Леополд IV''' ({{lang-de|Leopold IV der Dicke}}, роден околу {{роден на|||1371}} во {{роден во|Виена}} - починал на {{починал на|3|јули|1411}} во {{починал во|Виена}}<ref>{{cite web|title=Early Habsburg|url=http://www.europeanheraldry.org/early_habsburg.html|publisher=European Heraldry|accessdate=26 April 2011}}</ref>) — владетел од [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] како [[Предна Австрија|војвода од Австрија]] (1386—1411), [[Војводство Штаерска|војвода од Штаерска]], [[Војводство Корушка|војвода од Корушка]] и [[Војводство Крањска|војвода од Крањска]] (1386—1396), [[Грофовија Тирол|гроф од Тирол]] (1386—1406).
 
== Рани години==
 
Леополд IV бил син на војводата [[Леополд III (војвода од Австрија)|Леополд III]] и [[Виридис Висконти]]. Во [[1386]] година неговиот татко бил убиен во битката кај Семпах. Нивниот чичко [[Албрехт III (војвода од Австрија)|Албрехт III]] ги управувал териториите на нивниот татко бидејќи Леополд, заедно со неговите браќа [[Вилхлем (војвода од Австрија)|Вилхлем]], [[Ернест (војвода од Австрија)|Ернест]] и [[Фридрих IV (војвода од Австрија)|Фридрих]] биле малолетни.
 
== Управување ==