Разлика помеѓу преработките на „Херкуланеум“

Одземен 861 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[[СликаПодатотека:Plan Of Ancient Herculaneum.jpg|Mapa Herculanea|мини|upright=1.4|карта на ископините во Херкуланеум]]
'''Херкуланеум''' ({{lang-it|Ercolano}}) бил антички [[град]] во [[Кампанија]] кој исчезнал за време на ерушцијата на [[вулкан]]от [[Везув]] на [[24 август]] [[79]] година. Според легендите, градот бил основан од [[Херкул]] а на неговото место денес е сместен италјанскиот град [[Ерколано]].
 
'''Херкуланеум''' ({{lang-it|Ercolano}}) бил антички [[град]] во [[Кампанија]] кој исчезнал за време на ерушцијата на [[вулкан]]от [[Везув]] на [[24 август]] [[79]] година. Според легендите, градот бил основан од [[Херкул]] а на неговото место денес е сместен италјанскиот град [[Ерколано]].
==Поврзано==
*[[Помпеја]]
*[[Стабија]]
 
== Галерија ==
==Надорешни врски==
{{Commonscat|Ercolano}}
* [http://www.areavesuvio.org Area Vesuvio]
* [http://www.herculaneum.ox.ac.uk The Friends of Herculaneum Society]
* [http://www.romanherculaneum.com Herculaneum: Destruction and Re-discovery]
* [http://www2.pompeiisites.org/ The local archaeological authorities]
* [http://www.ad79.wetpaint.com AD 79: Year of Destruction]
* [http://www.humnet.ucla.edu/humnet/classics/philodemus/philhome.htm The Philodemus Project will publish Philodemus' works on poetry and on rhetoric.]
* [http://magazine.byu.edu/?act=view&a=43 Brigham Young University: Herculaneum Scrolls]
* [http://www.fredcamper.com/A/Accretions/AC002/index.html Images of Herculaneum]
*[http://www.pompeiisites.org/Sezione.jsp?idSezione=231&idSezioneRif=205 званични сајт] (италијански, енглески)
 
<gallery>
Слика:Herculaneum Floor.jpg|Мермерен под
</gallery>
 
== Поврзано ==
* [[Помпеја]]
* [[Стабија]]
 
==Надорешни Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Ercolano}}
* [http://www.areavesuvio.org AreaОбласт Vesuvioоколу Везув]
* [http://www.herculaneum.ox.ac.uk Друштво Пријателите на Херкуланеум]
* [http://www.romanherculaneum.com Херкуланеум: Уништување и повторно откривање]
* [http://www2.pompeiisites.org/ Локални археолошки власти]
 
[[Категорија:{{PAGENAME}}]]
 
{{историја-никулец}}
 
[[ca:Herculà]]
[[cy:Herculaneum]]
[[da:Herculaneum]]
[[de:Herculaneum]]
[[en:Herculaneum]]
[[eo:Herkulano]]
[[es:Herculano]]
[[fi:Herculaneum]]
[[fr:Herculanum]]
[[gl:Herculano]]
[[he:הרקולנאום]]
[[hu:Herculaneum]]
[[it:Scavi archeologici di Ercolano]]
[[la:Herculaneum]]
[[lv:Herkulāna]]
[[nl:Herculaneum]]
[[nn:Herculaneum]]
[[no:Herculaneum]]
[[pl:Herkulanum]]
[[pt:Herculano]]
[[ro:Herculaneum]]
[[ru:Геркуланум]]
[[sk:Herculaneum]]
[[sv:Herculaneum]]
[[tr:Herkulaneum]]