Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

Додадени 1.696 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 114 февруаримарт 2016
}}
 
 
По Тур, Контадор планирал да настапи на [[Класика де Сан Себастијан 2015|Класика де Сан Себастијан]], но морал да се откаже поради болест, завршувајќи ја сезоната за 2015 година.
 
=== Сезона 2016 ===
 
Во март 2015 година, Контадор потпишал продолжување на договорот со неговата екипа, Тинкоф, но истовремено објавил и дека сезоната [[Светска турнеја UCI 2016|2016]] ќе биде негова последна во професионалниот велосипедизам.<ref>{{нмс|last1=Кларк|first1=Стјуарт|title= Алберто Контадор го потврди датумот за повлекување|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/alberto-contador-confirms-retirement-date-161662|publisher=''Cycling Weekly''|accessdate=7 март 2016|date=10 март 2015}}</ref> Како прва трка во сезоната му била Волта ао Алгарве, каде завршил трет и ја освоил завршната етапа на трката.<ref>{{нмс|title=Томас ја потврди последователната победа на Волта ао Алгарве|url=http://www.cyclingnews.com/news/thomas-seals-consecutive-overall-volta-a-algarve-victories/|website=cyclingnews.com |accessdate=7 март 2016|date=22 февруари 2016}}</ref>
 
== Обвинувања за допинг ==
: 5. Краен пласман [[Тирено-Адријатико 2015|Тирено-Адријатико]]
: 5. Краен пласман [[Тур де Франс 2015|Тур де Франс]]
;2016
: 2. Краен пласман [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]]
: 3. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 5
{{Palmares end}}
 
!2014
!2015
!2016
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Париз-Ница]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Париз-Ница 2016|2]]
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тирено-Адријатико]]'''
| style="background:yellow;" |[[Тирено-Адријатико 2014|'''1''']]
| style="background:#ddf;" |[[Тирено-Адријатико 2015|5]]
| style="text-align:center;" |—
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Волта а Каталуња]]'''
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2014|2]]
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2015|4]]
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Трка околу Баскија]]'''
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2014|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Романди]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Критериум ду Дофине]]'''
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ду Дофине 2014|2]]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Тур де Свис]]'''
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |
|}