Лицинија Евдокија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
{{infobox royalty
'''Лицинија Евдокија''' ([[422]] - [[462]]) била ќерка на [[византиски император|византискиот император]] [[Теодосиј II]] и [[Елија Евдокија]] и сопруга на [[Западна Римска империја|западноримскиот]] [[император]] и [[Валентинијан III]].
| name = Лицинија Евдокија
| image = Licinia Eudoxia.JPG
| caption =
| house = [[Теодосиева династија]]
| father = [[Теодосиј II]]
| mother = [[Елија Евдокија]]
| spouse = [[Валентинијан III]]<br>[[Петрониј Максим]]
| birth_date = 422
| birth_place = {{роден во|Константинопол}}
| death_date = 462
| death_place = {{починал во|Константинопол}}
}}
'''Лицинија Евдокија''' ([[422]] - [[462]]) била ќерка на [[византиски император|византискиот император]] [[Теодосиј II]] и [[Елија Евдокија]] и сопруга на [[Западна Римска империја|западноримскиот]] [[цар|император]] и [[Валентинијан III]].
 
Таа била внука по таткова линија на царот [[Аркадиј]] и [[Елија Евдоксија]], а по мајчина линија на Леонтиј, софист од [[Атина]].
По смртта на Валентинијан на [[16 март]] [[455]] година Лицинија Евдоксија била натерана да се омажи за неговиот наследник [[Петрониј Максим]].
 
Набргу потоа на [[2 јуни]] [[455]] година [[вандали]] те на [[Гејзерик]] го нападнале [[Рим]] и ја киднапирале Лицинија Евдоксија и нејзините две ќерки во [[Африка]]. Во [[462]] година била ослободена и вратена во [[Константинопол]].
 
Таа дала средства за изградба на [[базилика]]та [[Сан Пјетро ин Винколи]] во Рим.