Разлика помеѓу преработките на „Филипик Вардан“

Одземени 482 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44560 (translate me))
'''Филипик Вардан''' ([[грчки]]: ''Φιλιππικός Βαρδάνης'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[711]] до [[713]] година.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за личност
| име=Филипик Вардан<br />
| портрет=Solidus-Philippicus-sb1447.3.jpg
| опис=Солид на Филипик
| наставка=
| роден-дата=
| роден-место= [[Пергам]]
| починал-дата= [[713]]
| починал-место=
}}
 
'''Филипик Вардан''' ([[Грчки јазик|Грчки]] ''Βαρδάνης, [[Ерменски јазик|Ерменски]]Վրթանես, Vrtanes'') бил цар на [[Византија]] од [[711]] година до [[713]].
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}