Зевс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.342 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.128 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
Нема опис на уредувањето
 
На грчки, името на богот е {{Polytonic|Ζεύς}} ''Zeús'' {{IPA|/zdeús/ или /dzeús/}} (на модерно грчки /'zefs/) во [[номинатив]] и {{Polytonic|Διός}} ''Diós'' во [[генитив]]. Негов [[Римска митологија|римски]] еквивалент бил [[Јупитер (бог)|Јупитер]], а [[Етрурска митологија|етрурски]], [[Тиниј]]. Во [[Хинди|хинди митологијата]] негов еквивалент е богот [[Индра]] со оружје слично на [[гром]]от, кое тој можел да го држи како стап.
 
== Раѓањето на Зевс ==
Од Крон и Реја настануваат Хестија,Деметра,Хера,Хад,Посејдон и Ѕевс Кронос ги проголтал сите освен Ѕевс како што пренесува Хесиод.
Крон и Реја се божества на небото и земјата двојници на Уран и Гаја чија моќ тиеја узурпирале а нивната врска претставува возобновување на светиот брак , но според траицијата Крон и Реја се претставувани мошне поразлично од нивните родители Крон во уметноста е претставен како величествен но и тажно божество со срп в раце тој владеел во златното доба меѓу смртниците а откако бил симнат од тронот од неговиот син Ѕевс се повлекол во некое далечно кралство понекогаш нарекувано како Островот на блажените,еден од повеќето хеленски замисли за рајот.Во Рим,Крон бил нарекуван Сатурн.
 
== Наводи ==
119

уредувања