Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска лига Чемпионшип“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија спортскафудбалска лига
| наслов име = Чемпионшип лига
| момсезона = 2012/20132014-2015
| лого = Football[[Податотека:Sky LeagueBet Championship.png|250px]]
| пиксели pixels = 150п250п
| титлземја = {{flagicon|Англија}} = [[Англија]]
| останати_земји = {{flagicon|Велс}} [[Велс]] (еден клуб)
| спорт = Фудбал
| конфед = [[УЕФА]]
| основана = 2004<br />1892-1992 (како ''Втора Дивизија'')<br />1992-2004(како ''Прва Дивизија'')
| слава =
| мотоклубови = =24
| промоција = [[Премиер лига]] (прва лига)
| инаугурација =
| испаѓање = [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]] (трета лига)
| тимови = 24
| државанивоа = [[Првенство во =фудбал на Англија|2]]
| шампион домашен_куп = [[ФКФА Рединг|РедингКуп]]
| шампиони = {{Fb team AFC Bournemouth}}
| најмногу_шампионати = 11, [[А.Ф.К. Сандерленд|Сандерленд]] и [[ФК Рединг|Рединг]]
| нај_титули = {{Fb team Sunderland}} и<br /> {{Fb team Reading}} <br /> (2 титули)
| укината =
| сајтсезона = [[Чемпионшип лига = 2014–15|2014–15]]
| сингл тв = [[Скај Спортс]]<br />[[Би-Би-Си]]
| вебсајт = [http://www.football-league.co.uk/page/ChampionshipHome/ Мрежно место]
| комесар =
| ТВтрофеј = =
| поврзани моментална = [[ПремиерЧемпионшип лига 2014-2015]]
| основач =
}}
 
 
 
'''Чемпионшип лига''' е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во [[Премиер лига|Премиерлигата]], а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]].