Бјеловар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бјеловар''' ({{lang-hr|Bjelovar}}) — град во централна [[Хрватска]]. Претставува административен центар на [[Бјеловарско-билогорска жупанија|Бјеловарско-билогорската жупанија]]. На пописот спроведен во 2011 година, во Бјеловар живееле 40.276 жители, од кои 91,25% биле [[хрвати]].<ref>[http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_04/e01_01_04_zup07.html Попис спроведен во Хрватска, 2011 година.]</ref>
 
Бјеловар бил за првпат бил спомнат во 1413 година, а добил на значење кога во 1756 година била изградена тврдина од страна на [[Хабсбуршка монархија|хабсбуршката]] императорка [[Марија Тереза]]. Главната улога на градот била одбрана на централна Хрватска против [[Отоманска империја|отоманските]] инвазии.