Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Одземени 26 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на Makedonets (разговор), вратено на последната верзија на Erikthau
с (Отстрането уредувањето на Makedonets (разговор), вратено на последната верзија на Erikthau)
}}
 
'''Данска''' или '''Данија''' ([[дански јазик|дански]]: ''Danmark'') е држава која се наоѓа во [[Северна Европа]]. Главен град на Данска е [[Копенхаген]]. Кралството Данска е најмала држава на [[Скандинавски полуостров|Скандинавскиот полуостров]]. Таа е член на [[Европска Унија|Европската унија]]. Данска излегува на [[Балтичко Море]] и [[Северно Море]] а се состои од 13 ''амти'' (amter), една самостојна градска општина и два автономни региони – [[Гренланд]] и [[Фарски Острови|Фарски
острови]].