Разлика помеѓу преработките на „Ԅ“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Коми зје''' ({{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}; италик: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}''</span>) е буква од [[комска азбука|комската азбука]], вид на запис на [[кирилично писмо|кирилица]]. Се користела само при записите на [[коми (јазик)|комитскиот јазик]] во 1920-ите како и во [[мордвински јазици|мордвинските јазици]].
 
Изговорот на оваа буква е {{IPA|[z]~[ʒ]}}.