Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

дополнување
(дополнување)
}}
 
'''Нема земја за старци''' ([[англиски јазик|англиски]]: '''No Country for Old Men''') е [[драмафилм]] ([[филмдрама]]) од [[2007]] год. Филмот егодина, [[Режија|режиран]] од легендарните браќабраќата [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]],. во којГлавните улоги имаатги играат: [[Томи Ли Џонс]], [[Џош Бролин]] и [[Хавиер Бардем]],. иФилмот е сниманснимен по истоимениот [[роман]] на Кормак Макарти.<ref>{{cite web|url=http://www.philly.com/dailynews/columnists/gary_thompson/11139467.html|title=Creep in the heart of Texas|first=Gary|last=Thompson|date=November 9, 2007|publisher=''Philadelphia Daily News''|accessdate=January 4, 2004}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.ew.com/ew/article/0,,20158940,00.html|title=No Country for Old Men|first=Lisa|last=Schwarzbaum|date=November 7, 2007|publisher=''EW.com''|accessdate=January 4, 2004}}</ref> ВоФилмот филмотбил сеноминиран зборуваза осум награди „[[Оскар]]“, а освоил четири, и тоа: за пропаднатанајдобар зделкафилм, најдобра режија, најдобро соадаптирано [[дрогасценарио]] послеи штонајдобар следиспореден актер. Покрај наградата „Оскар“, Хавиер Бардем ја освоил и наградата „[[Златен глобус]]“.<ref>„Напната игра на мачка и глушецглушец“, помеѓу''Антена'', тројцаброј мажи866, кои30.1.2015, меѓусебностр. се3.</ref> пресретнуваатФилмот водобил пустинатамногу вопозитивни западенкритики. Така, [[ТексасРоџер Еберт]] воод [[1980|80]]те„Chicago годиниSun-Times“ го нарекол „најдобриот филм кој го снимиле браќата Коен...“
 
 
Филмот има посебно позитивно критики. [[Роџер Еберт]] од Chicago Sun- Times го нарече “најдобриот филм кој браќата Коен... го снимиле”. Заслужно филмот освои многу награди на светско ниво, како и најголемата, за најдобар филм на годината на 80то доделување на [[Оскар (награди, 2008)|Оскар]].
==Содржина==
Во филмот се зборува за пропадната зделка со [[дрога]], по што следи игра на [[мачка]] и [[глушец]] помеѓу тројца мажи, кои меѓусебно се пресретнуваат во [[Пустина|пустината]] во [[Запад|Западен]] [[Тексас]] во [[1980]]-те години.<ref>„Напната игра на мачка и глушец“, ''Антена'', број 866, 30.1.2015, стр. 3.</ref>
 
== Улоги ==
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови од 2007]]
[[Категорија:Филмови на Браќата Коен]]
[[Категорија:Филмови со Томи Ли Џонс]]
[[Категорија:Филмови со Џош Бролин]]
[[Категорија:Филмови со Хавиер Бардем]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:Американски филмови]]