Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Додадени 43 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| height = 1,77 м
| weight = 64 кг
| currentteam = {{ct|CANTCG}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears = 2007–2008<br>2009–2011<br>2011
| amateurteams = У.С. Монтекорона ''(јуниор)''<br>Арведи Лукини Униделта<br>{{ct|LIQ|2011}} ''(стажант)''
| proyears = 2012–2012–2014<br>2015-
| proteams = {{ct|LIQ|2012}}<br>{{ct|TCG|2015}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]''' <br/>
:[[Трка околу Полска]] ([[Трка околу Полска 2012|2012]])
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 2429 октомвријануари 20142015
}}
 
'''Морено Мозер''' ({{lang-it|Moreno Moser}}; р. {{роден|25|декември|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|CANTCG}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
=== Рана кариера ===
 
Настапувајќи за У.С. Монтекорона како јуниор и Арведи Луки Униделта како член, Мозер ѝ се приклучил на професионалната екипа {{ct|LIQ|2011}} во втората половина на 2011, како стажант.<ref>{{cite news|url= http://www.velochrono.fr/actu/2011/moser-et-agostini-lavenir-chez-liquigas/|language=француски|title=Moser et Agostini, l’avenir chez Liquigas|trans_title=Moser and Agostini, the future at Liquigas |work=Velochrono.fr |publisher=Velochrono|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|first=Жером|last=Кристијанс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.tuttobiciweb.it/index.php?page=news&cod=40537|language=италијански|title=Gli stagisti saranno Stefano Agostini e Moreno Moser|trans_title=Interns will be Stefano Agostini and Moreno Moser |work=Tuttobiciweb|publisher=Prima Pagina Edizioni s.r.l.|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Мозер останал со {{ct|LIQ|2012|nolink=yes}} и по завршувањето како стажант, потпишувајќи двегодишен професионален договор од 2012.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/galimzyanov-and-brutt-re-sign-for-katusha|title=Галимзјанов и Брут повторно потпишале за Катјуша |date=5 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|quote=Ликвигас-Канондале ќе гледа на Морено Мозер во текот на 2013.}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
=== Сезона 2012 ===
* [http://www.cqranking.com/men/asp/gen/rider.asp?riderid=14329 Профил на Cycling Quotient]
 
{{Возачи во КанондалеКанондејл-Гармин}}
 
{{Лични податоци