Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Додадени 1.129 бајти ,  пред 6 години
дополнување
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q160432 (translate me))
(дополнување)
'''Дејвид Џуд Хејворт Ло''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''David Jude Heyworth Law'', {{роден на|29|декември|1972}}, {{роден во|Лондон|Англија}}) или кратко '''Џуд Ло''' е [[Англија|англиски]] [[глумец]], [[филмски продуцент]] и [[филмски режисер]].<ref name=Barratt>{{цитирано списание|last=Barratt|first=Nick|authorlink=Nick Barratt|date=9 септември 2006|title= Family Detective: An investigation into our hidden histories. This week: actor Jude Law|journal=[[Daily Telegraph]]|location=London|page=16}}</ref><ref>{{Цитирана книга |title=[[Who's Who]] |year=2006 |page=1307 |publisher=[[A & C Black]] |location=London, England |accessdate=2009-08-03}}</ref>
 
==Биографија==
Ло бил свршен со актерката [[Сиена Милер]], но уште додека траела нивната врска, тој ја изневерил со 26-годишната дадилка Дејзи Рајт. Случката се случила во [[Њу Орлеанс]], каде Ло го снимал [[Филм|филмот]] „[[Сите луѓе на кралот]]“. Подоцна, таа била отпуштена од работа од неговата сопруга, а дадилката ја објавила својата приказна во британскиот таблоид „[[Сандеј мирор]]“. По скандалот, Ло јавно се извинил, но сепак, во [[ноември]] [[2006]] година, неговата свршеница го напуштила.<ref>Наташа Спирова, „Џад Лоу падна на дадилката, на Лопез слабост ѝ се танчерите“, ''Антена'', број 852, 24.20.2014, стр. 12-13.</ref>
==Филмска кариера==
Својата актерска кариера ја започнал во [[Национален младински музички театар|Националниот музички младински театар]] во [[1987]] година и својата прва филмска улога ја добил во [[1989]] година. По настапувањето во филмовите режирани од [[Ендру Никол]], [[Клинт Иствуд]] и [[Дејвид Кроненберг]], тој бил номиниран за оскар за најдобра споредна машка улога во [[1999]] година за улогата во филмнот [[Талентираниот Господин Рипли]]. Во [[2000]] година тој ја добил и наградата за најдобра машка споредна улога на ''Британската Академија''. Во [[2006]] година тој бил еден од најпрофитабилните филмски ѕвезди.<ref name="chinadaily.com.cn">[http://www.chinadaily.com.cn/entertainment/2006-04/10/content_564548.htm "Tom Cruise and Hanks Top New Power List"], ''[[World Entertainment News Network]]'', 10 април 2006.</ref>