Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

с
Отстрането уредувањето на 95.86.51.175 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
(Nogo sakam SEKS so ZENI)
с (Отстрането уредувањето на 95.86.51.175 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
{{Инфокутија за светец
Kur,picka ebana pedofil kurofil putka da va ebum mi sa ebeeeee si go drkum maam sperma
|name=Свети Кирил и Методиј
|birth_date=827 и 826
|death_date={{death date|0869|2|14|df=y}} и {{death date|0885|4|6|df=y}}
|feast_day=[[14 февруари]] (денешен римокатолички календар); [[5 јули]] (римокатолички календар 1880-1886); [[7 јули]] (римокатолички календар 1887-1969)<br />[[11 мај]]<ref>[Во XXI век овој датум во [[јулијански календар|јулијанскиот календар]] соодветствува со [[24 мај]] во [[грегоријански календар|грегоријанскиот]]</ref> ([[Православие|Источна православна црква]])<br />[[5 јули]] ([[Чешка Република]] и [[Словачка]])
|venerated_in=[[Римокатоличка црква]]<br />[[Православие|Источна православна црква]]<br />[[Англиканска заедница]]<br />[[Лутеранска црква]]|image=Cyril Methodius25K.jpg
|imagesize=150px
|caption=''Свети Кирил и Методиј држејќи ја [[кирилица]]та''
|birth_place= [[Солун]], [[Византија]] (денешна [[Грција]])
|death_place=
|titles=Епископи и свештеници; Еднакви на Апостолите; Заштитници на Европа; Апостоли на Словените
|beatified_date=
|beatified_place=
|beatified_by=
|canonized_date=
|canonized_place=
|canonized_by=
|attributes= браќа прикажувани заедно; источни епископи држејќи црква; источни епископи држејќи ја [[икона]]та на [[Страшниот суд]]<ref name="patron">{{цитирана веб страница | last = Jones | first = Terry | title =Methodius| work = Patron Saints Index | url=http://www.catholic-forum.com/saints/saintm10.htm | accessdate = 2007-02-18}}</ref> Често, Кирил е прикажуван како носи [[монашки хабит]] и Методиј облечен со елек и [[омофор]].
|patronage=[[Македонија]], [[Бугарија]], [[Чешка Република]] (вклучувајќи ги и [[Бохемија]] и [[Моравија]]), [[Екуменизам]], [[Големата Шизма|заедницата]] на [[Источно христијанство|Источната]] и [[Западно христијанство|Западната црква]], [[Европа]], [[Словачка]]<ref name="patron"/>
|major_shrine=
|suppressed_date=
|issues=
|prayer=
|prayer_attrib=
}}
 
'''Свети Кирил и Методиј''' ([[старословенски јазик|старословенски]]: {{Script|Cyrs|Кѷриллъ и Меѳодїи}}) — браќа родени во [[Солун]] во {{римски|9}} век<ref>''Columbia Encyclopedia'', Sixth Edition. 2001-05, s.v. "Cyril and Methodius, Saints"; ''Encyclopedia Britannica'', Encyclopedia Britannica Incorporated, Warren E. Preece - 1972, p.846, s.v., "Cyril and Methodius, Saints" and "Eastern Orthodoxy, Missions ancient and modern"; ''Encyclopedia of World Cultures'', David H. Levinson, 1991, p.239, s.v., "Social Science"; Eric M. Meyers, ''The Oxford Encyclopedia of Archaeology in the Near East'', p.151, 1997; Lunt, ''Slavic Review'', June, 1964, p. 216; Roman Jakobson, ''Crucial problems of Cyrillo-Methodian Studies''; Leonid Ivan Strakhovsky, ''A Handbook of Slavic Studies'', p.98; V.Bogdanovich , ''History of the ancient Serbian literature'', Belgrade, 1980, p.119</ref><ref>The Columbia Encyclopaedia, Sixth Edition. 2001-05, O.Ed. Saints Cyril and Methodius "Cyril and Methodius, Saints) 869 and 884, respectively, “Greek missionaries, brothers, called Apostles to the Slavs and fathers of Slavonic literature."</ref><ref name=BritGlago>Encyclopedia Britannica, ''Најраспространетите азбуки на светот, кирилицата и глаголицата'', 2008, O.Ed. "Раните словенски азбуки, кирилицата и глаголицата, биле измислени од Св. Кирил, или Константин (околу 827–869), и Свети Методиј (околу 825–884). Овие луѓе биле Грци од Солун кои станале апостоли на јужните Словени, кои ги преобразиле во христијани." </ref><ref name="Egregiae Virtutis">{{цитирана веб страница | title =Egregiae Virtutis | url=http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/apost_letters/documents/hf_jp-ii_apl_31121980_egregiae-virtutis_lt.html | accessdate = 2009-04-26}} [[Апостолско писмо]] од папата [[Јован Павле II]], 31 декември, 1980 {{la icon}}</ref>, кои станале [[мисионери]] на [[христијанството]] помеѓу [[Словени]]те од [[Голема Моравија]] и [[Панонија]]. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ''Апостоли на Словените''. Тие се заслужни за изумување на [[глаголица]]та, првата азбука искористена да се препише [[старословенски]]от јазик.<ref>Liturgy of the Hours, Volume III, 14 февруари.</ref> По нивната смрт, нивните ученици ја продолжуваат нивната работа и дејност помеѓу Словените. Двајцата браќа се почитувани во [[Источната православна црква]] како [[светец|светци]] со титулата ''Еднакви со Апостолите''. Во 1880, [[Папа Лав XIII|Папата Лав XIII]] ја вовел нивната слава во календарот на [[Римокатоличката црква]]. Во 1980, [[Јован Павле Втори]] ги прогласил за созаштитници на [[Европа]], заедно со [[Бенедикт Нурсијски]].<ref name="Egregiae Virtutis"/>
 
== Биографија ==
'''[[Св. Кирил Солунски|Св. Кирил]] и [[Св. Методиј Солунски]]''' се родени браќа од [[Солун]],од угледно и богато [[Византија|византиско]] семејство, татко Лав и мајка Марија. Постариот брат, [[Св. Методиј Солунски|Методиј]], како офицер помина десет години меѓу [[Македонски Словени|македонските Словени]]. Потоа се оддалечи на гората [[Олимп]] и се предаде на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружи и Кирил ([[Константин Филозоф]]). '''Кирил и Методиј''', познати како [[солун]]ските браќа просветители, имаат голема улога во [[Словени|словенската]] историја. Нивното дело ги описмени словенските народи.
[[Податотека:Kiril and Metodij - Skopje.JPG|thumb|left|175px|Споменик на Св. Кирил и Методиј близу [[Камен мост (Скопје)|Камениот мост]] во [[Скопје]]]]
Во почетокот на [[9 век|IX век]] била веќе подготвена солидна основа за поширока и поорганизирана мисионерска активност во Западна [[Бугарија]]. Во тоа време [[Византија|Византиската Империја]] доживува нов расцут на културен план, па овој бран ги заплиснува и градовите што биле оддалечени од [[Цариград]], посебно Солун. Во првите децении на IX век во Солун живее и семејството на висок службеник на царската власт, помошник на византискиот стратег на Солун и солунската област. Тоа бил Лав со својата сопруга Марија. Нивната народност е нејасна. Семејството имало повеќе деца, но се спомнуваат само имињата на најстариот - Методиј и најмалиот Константин. Дури не се спомнува и световното име на Методиј, кој ова го добил при замонашувањето.
 
Побожните родители ги упатиле своите рожби уште од најраното детство во [[христијанство]]то, трудејќи се да им помогнат да ги применуваат возвишените христијански вистини во својот живот. Костантин уште од својата младост се занимавал со списите на свети [[Григориј Назијанзин]] и на [[Дионисиј Аеропагитски]]. Татко му го испратил во Цариград да го продолжи своето образование во [[император]]ското [[Магнаурско училиште]], каде, освен [[Богословија|богословските]] науки, се изучувале и [[граматика]], [[аритметика]], [[географија]], [[астрономија]], [[музика]], [[поезија]], [[реторика]]. Покрај овие науки, Константин учел и јазици - [[латински јазик|латински]], [[еврејски јазик|еврејски]] и [[Сириски јазик|сириски]]. Откако го завршил своето високо образование, Константин бил назначен за библиотекар при црквата [[Света Софија (црква)|Света Софија]], а потоа бил поставен за професор по [[философија]] во училиштето што го завршил. Тогаш го добил и името Константин Филозоф.
 
Како високо образовени и талентирани личности на Кирил и Методиј ќе им бидат доделувани многу тешки и одговорни задачи од страна на византискиот двор. Најпрво биле испратени во мисија кај [[Сарацените]] ([[Арапите]]) во [[Багдад]], која како и [[Хазарската]] и [[Моравска мисија|Моравската мисија]] претставувале дел од политичката програма на [[Византија]], чија основна цел е да ги христијанизираат Сарацените, Хазарите, Моравските Словени, [[Бугарите]], [[Русите]] и другите народи на исток и север од Византија и да им ја наметнат византиската црковна власт. Кога хазарскиот цар Каган побара од царот Михаил проповедници на верата во [[Исус Христос]], тогаш на заповед на царот беа пронајдени овие двајца браќа и беа испратени меѓу Хазарите. Откако го уверија Каган во верата Христова, тие го крстија овој цар и голем број негови доглавници и уште помногуброен народ. По извесно време се вратија во [[Цариград]], каде што ја составија словенската азбука од триесет и осум букви и почнаа да ги преведуваат црковните книги од грчки на словенски.
 
На повик од царот Ростислав отидоа во Моравија и таму ја распространија и ја утврдија православната вера, па ги умножија книгите и им ги дадоа на свештениците за да ја подучуваат младината. А подоцна на повик од папата заминаа за [[Рим]], каде што Кирил се разболе и умре, на [[14 февруари]] [[869]] година. Тогаш Методиј се врати во Моравија и до смртта се потруди на утврдувањето на Христовата вера меѓу [[Словени]]те. По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на [[6 април]] [[885]] година - неговите ученици Петочисленици, на чело со [[Свети Климент Охридски]] како епископ, го преминаа [[Дунав]] на сплав "од три липови дрвја" и пристигнаа во [[Белград]], тогаш во Бугарија. Началникот на Белград, ги испрати при царот [[Борис I]].
[[Свети Наум]] остана во главниот град на Бугарија и ги постави основите на [[Преславска книжевна школа|Преславската книжевна школа]], а Климент е испратен во областа [[Кутмичевица]], на југ во [[Македонија]], каде што од [[Охрид]] продолжи да работи меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.
 
[[Податотека:Фреска на Кирил и Методиј во Јован Бигорски.JPG|300px|right|thumb|Фреска на Светите Браќа во манастирот [[св. Јован Бигорски]], [[дебар]]ско]]
 
Што се однесува до Методиј, постојат мошне оскудни извори, според кои тој се здобил со световно образование и се посветил на државната и воена служба. Бил надарен со христијански добродетелен живот и државнички и воени способности. Подолго време управувал со [[Брегалница|брегалничката]] област и придонесол христијанството длабоко да се всади во македонската душа во тој дел на Македонија. За овој успех бил особено заслужен и неговиот брат Константин.
 
Мисионерската дејност на светите браќа меѓу Македонците, посебно возобновувањето и применувањето на македонската азбука е забележано во житието на [[Свети Наум Охридски|Свети Наум]]. Ова му претходело на преведувањето на светите книги на јазикот на Македонците од солунско и на мисионерското дело меѓу западните Словени во [[Моравија]].
 
Извесно време пред својата мисионерска дејност, светите браќа се повлекле во манастирот [[Полихрон]] на планината [[Олимп]], каде всушност конечно се подготвиле за своето епохално мисионерско дело. Манастирското осамување го прекинале двапати кога биле испраќани од византиската власт од цариградскиот патријарх во мисии меѓу [[Сарацени]]те и [[Хазари]]те. Овие мисии ги извршиле со голем успех. Во [[Кратко житие|Краткото житие]] на Константин-Кирил, напишано од неговиот ученик [[Климент Охридски]], се кажува дека Кирил открил пред Хазарскиот каган дека не потекнувал од византиски род, ами дедо му бил од хранените људе на туѓ „[[цар]]„, но побегнал во Византија.
 
[[Ростислав (кнез)|Ростислав]], [[кнез]]от на [[Велика Моравија]], испратил молба до византискиот император [[Михаил III]] овој да испрати, [[епископ]] и учител, кој ќе им објаснува на нивни [[јазик]] вистинската христијанска вера. Изборот паднал на светите браќа. Тие биле речиси подготвени и за оваа мисија, зашто голем број од светите книги веќе ги превеле на [[Старословенски јазик|словенски јазик]]. Тие избрале достојни ученици и помошници и тргнале во Моравија. Таму биле пречекани со голема радост и со големи почести. Набргу потоа отвориле училиште, во кое ги подготвувале идните свештенослужители и учители за западните словенски народи. Тука наишле на голем отпор од [[Германија|германски]] свештеници: обвинувани за [[ерес]]. Биле принудени да појдат во [[Рим]] и да го докажат своето правоверие. Во Рим биле примени со големи почасти од [[папа]]та [[Адријан II]]. Тој ги одобрил словенските богослужбени книги и наредил да бидат поставени во [[олтар]]от на црквата [[Санта Марија Маџоре]] и богослужби да се вршат на словенски јазик во три римски цркви. Кирил во Рим тешко се разболел и починал на [[14 февруари]] [[869]] година. Методиј епохалното мисионерско дело меѓу западните Словени го продолжува сам со помош на своите ученици, кои во Рим биле ракоположени во свештенички чин. Непријателството од германските свештеници не престанувало. Истоштен од напори и измачувања, Свети Методиј почина во [[Нитра]], [[885]] година. Неговите ученици биле подложени на измачувања и прогони. Некои од нив распродадени како [[роб]]ови.
 
Делото на светите браќа по смртта на Свети Методиј паднало во голема криза, но благодарение на нивните најдаровити ученици - [[Свети Климент Охридски|Свети Климент]] и Свети Наум, охридските светители и чудотворци, учители и просветители, ползувајќи се со својот мисионерски метод, што имал за цел да им ја објави божјата вистина на новите народи, почнувајќи ја нивната културна самобитност, останал жив образец за Светата Црква и за мисионерите на сите времиња.
 
Светите браќа Кирил и Методиј успеале да станат апостоли на Словените. Тие сакале да му служат на доброто на сите словенски народи и на единството на Универзалната црква. За овие и вакви свои заслуги, во своето апостолско послание ''[[egrigae virtulis]]'' папата [[Јован Павле II]] на [[31 декември]], [[1980]] година ги прогласил за ко-покровители на [[Европа]], чиј покровител е [[Свети Бенедикт]], прогласен од папата [[Павле IV]] на [[26 октомври]], [[1964]] година.
 
== Галерија ==
<gallery align=center>
File:Памятник Кириллу и Мефодию.jpg|Споменик во [[Мурманск]], Русија
File:Ciril Metod Ohrid.jpg|Споменик во [[Охрид]], Македонија
File:Dřevohostice - socha Cyrila a Metoděje.JPG|Споменик во [[Држевохостице]], Чешка
File:Cyril and methodius in Odessa.JPG|Споменик во [[Одеса]], Украина
File:Памятник св. Кириллу и Мефодию.jpg|Споменик во [[Москва]], Русија
File:Ss Cyril and Methodius monument Skopje univesity campus.jpg|Споменик во [[Скопје]], Македонија
File:Mikulčice - svatí Cyril a Metoděj.JPG|Споменик во [[Микулчице]], Чешка
File:Cyril and Methodius monument Sofia.jpg|Споменик пред Национална библиотека "Св Кирил и Методиј ", Софија
</gallery>
 
== Извори ==
{{reflist}}
 
== Поврзано ==
* [[Свети Кирил и Методиј (универзитет)|Универзитет „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Скопје]]
 
 
{{Македонска литература}}
{{Симболи на Македонија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кирил и Методиј}}
[[Категорија:Свети Кирил и Методиј| ]]
[[Категорија:Родени во 826 година]]
[[Категорија:Родени во 827 година]]
[[Категорија:Починати во 869 година]]
[[Категорија:Починати во 885 година]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски философи]]
[[Категорија:Луѓе од Солун]]
[[Категорија:Велика Моравија]]
[[Категорија:Словенска култура]]
[[Категорија:Христијани од 9 век]]
[[Категорија:Македонски светци]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски философи]]