Влада: Разлика помеѓу преработките

Одземени 50 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.157.15 (разговор), вратено на последната верзија на 95.180.244.170
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 46.217.157.15 (разговор), вратено на последната верзија на 95.180.244.170)
== Видови на влади ==
 
Владите најчесто се класифицираат според тоа колкав е бројот на луѓето кои ја имаат политичката моќ: бла бла бла бла бла бла бла
 
* [[Автократија|Автократската]] влада е влада во која еден човек ја има целокупната моќ. Во овој вид на влада спаѓаат [[Апсолутистичка монархија|апсолутистичките монархии]] и [[диктатура|диктаторските режими]], целата моќ е концентрирана во рацете на [[монарх]]от односно [[диктатор]]от.