Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

нема опис на уредувањето
| role = Возач
| ridertype = Универзален возач
| amateuryears =
| amateurteams =
| proyears = 2003–2006<br />2007<br />2008–2010<br />2011–2012<br>2012–
| proteams = {{ct|ONC|2003}}<br />{{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|AST|2008}}<br />{{ct|SAX|2011}}<ref name="Contador contract">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riis-continues-to-support-contador-despite-ban |title=Рис продолжува да го поддржува Контадор и покрај суспензијата |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 февруари 2012|accessdate=7 февруари 2012}}</ref><br>{{ct|SAX|2012b}}<ref>{{cite news |url=http://www.velonation.com/News/ID/12572/Contador-eligible-to-race-as-suspension-comes-to-an-end.aspx |title=Контадор ќе може да се трка откако суспензијата ќе заврши |work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first=Шејн|last=Стоукс|date=5 август 2012|accessdate=6 август 2012}}</ref>
:[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]] ([[Тур де Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2007|2007]])
::3 индивидуални етапи ([[Тур де Франс2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италија 2008|2008]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], , [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:[[Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања|Комбиниран пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
::45 индивидуални етапи ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2007|2007]], [[Париз-Ница 2010|2010]])
'''Друго''' <br />
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[ВелоЗлатен д’Орвелосипед]] (2007, 2008, 2009)
| updated = 916 септември 2014
}}
 
Контадор забележал повеќе успеси во првата половина на сезоната 2014, завршувајќи втор на Волта ао Алгарве (каде ја освоил четвртата етапа), освојувајќи го [[Тиноре-Адријатико 2014|Тирено-Адријатико]] (каде ги освоил етапите 4 и 5), завршувајќи втор на [[Волта а Каталуња 2014|Волта а Каталуња]] и освојувајќи ја [[Трка околу Баскија 2014|Трката околу Баскија]] (каде ја освоил првата етапа и ја носел жолтата маичка цело време).<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-ciclista-al-pais-vasco-2014/stage-6/results|first=Стивен |last=Фаранд|title=Контадор ја обезбеди победата на Трката околу Баскија пред Квјатковски|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc |date=12 април 2014|accessdate=12 април 2014}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2014 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 10|десеттата етапа]] на [[Тур де Франс 2014|Тур де Франс]], Контадор паднал на спустот од Кол ду Плацервазел,<ref>{{cite news|last1=Кери|first1=Том|title=Алберто Контадор падна, а Винченцо Нибали ја освои десеттата етапа и жолтата маичка|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/tour-de-france/10967088/Tour-de-France-2014-Alberto-Contador-crashes-out-as-Vincenzo-Nibali-takes-Stage-10-and-yellow-jersey.html|accessdate=15 јули 2014|work=The Daily Telegraph|date=14 јули 2014}}</ref> кршејќи ја неговата тибија. Откако возел уште 20 километри, на крајот ја напуштил трката.<ref>{{нмс|title=Тур де Франс 2014: Алберто Контадот се повлече на десеттата етапа|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/28298537|publisher=BBC Sport|accessdate=15 јули 2014|date=14 јули 2014}}</ref> Потоа, одлучил да вози на [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]. По девет етапи возење, Контадор бил ма три секунди зад предводникот на генералниот пласман [[Наиро Кинатан]]. Кинтана рекол дека Контадор е „негов соперник број 1“.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/quintana-contador-is-the-number-one-rival-for-the-vuelta-a-espana|title=Кинтана: Контадор е број еден соперник за Вуелта а Еспања|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=31 август 2014|accessdate=31 август 2014|author=Бери Рајан}}</ref> Контадор го преземал водството во генералниот пласман на следната етапа, индивидуален хронометар. Ја освоил кралската етапа на трката, [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]], додавајќи им дополнително време на неговите најблиски конкуренти.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/alberto-contador-drives-stake-vuelta_344601|title= Alberto Contador drives stake into Vuelta a Espana|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 септември 2014|accessdate=8 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор изгубил време во однос на Фрум на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 18|осумнаесеттата етапа]] и поради тоа Британецот се нашол на само една минута и 19 секунда зад него во генералниот пласман на три етапи пред крајот.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/vuelta-a-espana/results-2014-vuelta-espana-stage-18_345166/2|title= Резултати: Вуелта а Еспања 2014 - етапа 18|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Максвел Нејџел}}</ref> На последната планинска етапа, се одвоил од Фрум на 500 метри пред целта, освојувајќи уште една етапна победа.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-20/results|title=Вуелта а Еспања: Контадор победи на Анкарес|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=13 септември 2014|accessdate=13 септември 2014|author=Питер Косинс}}</ref> Еден ден подоцна, по краткиот хронометар, Контадор бил крунисан за победник на третата Вуелта во неговата кариера.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-21/results|title=Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=14 септември 2014|accessdate=14 септември 2014}}</ref>
 
Во текот на Вуелта, Контадор најавил дека нема да настапи на Светските првенства во [[Понферада]], велејќи дека патеката воопшто не соодветствува на неговите вештини.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/contador-defends-decision-skip-spanish-worlds_345129|title=Контадор ја брани одлуката да ги прескокне светските во Шпанија|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref>
 
== Обвинувања за допинг ==
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Генерален пласман [[Трка околу Баскија 2014|Трка околу Баскија]]
::1. Етапа 1
: 1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Генерален пласман [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Еспања]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Комбиниран пласман
::1. Етапа 16
::1. Етапа 20
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2012|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2014|'''1''']]
|
|}