Разлика помеѓу преработките на „Мате Грујовски“

поправки
(дополнување)
(поправки)
}}
 
'''Мате Грујовски''' ([[Лазарополе]], {{роден во|Гостиварско}}, {{роден на|18|март|1932}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|14|март|2013}}) бил македонски долгогодишен[[музичар]], уредник и музички продуцент во Музичката продукцијаводач на [[МРТоркестар]], и истакнат музички деец[[композитор]] на полетоновосоздадени на[[Фолклор|фолклорни]] народната музика во Македонијапесни и композитор. Негов син е познатиот пејачаранжер на македонска народна музика, [[Благојамакедонски народни Грујовскипесни]].<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.komunikacija.mk/blagoja-grujovski-kontsertot-po-povod-20-godini-na-estrada-k-e-go-posvetam-na-mojot-tatko/|title=Благоја Грујовски: Концертот по повод 20 години на естрада ќе го посветам на мојот татко|date=МАРТ 15, 2013 10:49|publisher=Комуникација|language=македонски|accessdate=2013-03-16}}</ref>
 
==Биографија==
Грујовски е роден на [[18 март]] [[1932]] година во [[Лазарополе]], а со [[Уметност|народната уметност]] се задоил уште од најраната младост. По дипломирањето на Уметничката [[академија]] во [[Белград]], во [[1964]] година се вработил во Музичката продукција на тогашното [[Радио Скопје]], најпрвин како музички соработник, за подоцна да биде именуван за уредник и музички продуцент за [[народна музика]], позиција на која беше сè до пензионирањето во [[1996]] година. Грујовски бил еден од најзначајните двигатели на концертната и фестивалската дејност во [[Македонија]] со чиј удел биле поставени темелите на многу културно-уметнички манифестации во Македонија. Починал ненадејно во [[Скопје]] на [[14 март]] [[2013]] година.<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.komunikacija.mk/pochina-mate-grujovski/|title=Почина Мате Грујовски|date=МАРТ 15, 2013 09:20|publisher=Комуникација|language=македонски|accessdate=2013-03-16}}</ref> Негов син е познатиот пејач на македонска народна музика, [[Благоја Грујовски]].
 
== Творештво ==