Османлии: Разлика помеѓу преработките

Додаден 291 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 42:
<td><small><div style="background-color:#fee8ab">[[Пири Рејс]]</small></td>
<td><small><div style="background-color:#fee8ab">[[Осман Хамди Бег]]</small></td>
 
</table>
|population = 11,692,480 <small>(1520)</small><ref name="Kabadayı"/><br>30,000,000 <small>(1683)</small><ref name="Kinross281">L. Kinross, ''The Ottoman Centuries: The Rise and Fall of the Turkish Empire'', 281</ref><br> 35,350,000 <small>(1856)<small><ref name="Kabadayı"/>
}}
 
 
'''Османлиите''' се [[Турски народи|турски народ]] од времето на [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[селџуци|селџуците]] кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале Селџукска држава. Со пропаѓањето на [[Отоманска империја|Отоманската империја]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].