Торгау: Разлика помеѓу преработките

Додадени 112 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 34 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12062 (translate me))
Нема опис на уредувањето
|Art = Stadt
|image_photo = Schloss Hartenfels Torgau Innenhof.jpg
|image_caption = Внатрешниот двор на Замокот Хартенфелс во Торгау
|Wappen = Torgauer Wappen.png
|lat_deg = 51 |lat_min = 33 |lat_sec = 37
|Lageplan = Torgau in TDO.png
|Bundesland = Sachsen
|Regierungsbezirk = [[Лајпциг (административен округ)|Лајпциг]]
|Landkreis = Северна Саксонија
|Verwaltungsgemeinschaft = Торгау
|Kfz = TDO
|Gemeindeschlüssel = 14730310
|Gliederung =
|Straße = Маркт 1
|Website = [http://www.torgau.de/ www.torgau.de]
}}
 
'''Торгау''' ({{lang-de|Torgau}}) е [[град]] на бреговите на реката [[Елба]] во северозападниот дел на покраинатасојузната покраина [[Саксонија]], [[Германија]]. ТојГрадот епретставува главенадминистративно градседиште на округот [[Северна Саксонија]].
 
Надвор од Германија, градот е најмногу познат како место на кое се сретнале американската и советската армија во текот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Ова се случило на 25 април 1945 година, подоцна познато како ''Денот на Елба''.
 
== Знаменитости ==
 
Знаменитости во градот се историскиот дел на градот, обновен по [[Повторно обединување на Германија|повторното обединување на Германија]], пивскиот музеј, споменикот за средбата на руските и американските војници на [[Елба]] и руските воени гробишта. Рано ренесансниот замок Хартенфелс преовладува над градот. Капелата била изградена во 1544 година (проектирана од Никел Громан) и е со мешавина од [[Готска архитектура|готски]] и [[Ренесанса|ренесансни]] елементи. Била осветена од [[Мартин Лутер]] на 5 октомври 1544 година.
 
== Историја ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Torgau}}
{{commons category}}
 
* [http://www.torgau.de Официјална страница]
* {{ru icon}} [http://www.torgau.ru Торгау], неофицијална страница {{ru icon}}
 
[[Категорија:Северна Саксонија]]